Trwa okres, w którym kończą się dopłaty do pierwszych tur kredytów hipotecznych wypłacanych w ramach programu Rodzina na Swoim (RnS). Dla kredytobiorcy oznacza to wzrost wysokości miesięcznej raty kredytu. Zobacz, co możesz zrobić, jeżeli znalazłeś się w takiej sytuacji i chcesz zmniejszyć koszty obecnego kredytu.

 

W 2007 roku uruchomiono program Rodzina na Swoim, w ramach którego małżeństwa, osoby samotne lub osoby samotnie wychowujące dzieci mogły skorzystać z rządowych dopłat do odsetkowej części raty przez okres pierwszych ośmiu lat spłaty kredytu. Aby otrzymać dopłaty należało spełnić wymogi dotyczące powierzchni kredytowanej nieruchomości oraz jej maksymalnej ceny. Państwowe dofinansowanie wypłacane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) spłacało kredytobiorcy równowartość połowy odsetek z każdej raty. Program funkcjonował do roku 2012 i wsparł ok. 182 tys. rodzin. Wartość kredytów udzielonych w ramach RnS była bliska 33 mld złotych. W ponad 60% przypadków beneficjentami byli młodzi ludzie w wieku 30-34 lat.

 

Najwięcej kredytów BGK wsparło w roku 2011, kiedy ilość wypłaconych kredytów przekroczyła 51 tys. sztuk. To właśnie ta, największa fala kredytów kończy w 2019 roku okres dofinansowania. W związku z tym ponad 50 tysięcy gospodarstw domowych będzie od tego roku płaciło większe niż dotychczas raty.

 

Dla przykładu, jeżeli kredyt w kwocie 300 000 zł został uruchomiony w ramach programu RnS w roku 2011 przy marży banku na poziomie 2,5% i dzisiejszej stawce WIBOR 1,8%, to generował on ratę miesięczną w wysokości 1190 zł. Po zakończeniu dopłat rata może wzrosnąć nawet do ok. 1484 zł. Po okresie 8 lat do spłaty powinno pozostać ok. 253 000 zł kapitału.

 

W sytuacji zakończenia dopłat i wzrostu wysokości raty, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest przeniesienie kredytu do innego banku, który zaproponuje lepsze warunki przy niższej racie. Refinansując kredyt z uwzględnieniem obecnie panujących warunków kredytowania, możemy obniżyć ratę do poziomu 1350 zł. Daje to oszczędność w wysokości ponad 130 zł miesięcznie, ograniczając całkowity koszt kredytu o ok. 34 000 zł.

 

Oprócz obniżenia kosztu kredytu możemy również zabezpieczyć Cię na wypadek wzrostu stóp procentowych poprzez wybór dostępnych obecnie ofert kredytu z oprocentowaniem stałym. W najgorszym scenariuszu koniec dopłat może zbiec się w czasie ze wzrostem stóp procentowych, a to dla zadłużonych osób oznaczałoby podwójne obciążenie. Przykładowo – osoba, która skorzystała z programu RnS i zaciągnęła w 2010 roku kredyt mieszkaniowy na kwotę 250 tys. zł  na okres 30 lat na zakup lokalu o powierzchni 70 m², obecnie płaci raty w wysokości 1020 zł. Po zakończeniu dofinansowania, raty wzrosną o około 240 zł miesięcznie. Jednak przy wzroście stóp procentowych o 0,25 punktu procentowego rata kredytu zwiększyłaby się o 270 zł. Natomiast przy wzroście o 0,5 punktu procentowego już o 295 zł.

 

Przy refinansowaniu kredytu każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Pomożemy Ci ocenić Twoją aktualną sytuację finansową, obliczyć zdolność kredytową oraz porównać obecny kredyt z aktualnie dostępnymi ofertami. Skontaktuj się z nami i umów na bezpłatną konsultację.

Udostępnij post

Loading...